Jak rozmieścić meble, kolumny, zestaw grający?

Każde domowe pomieszczenie posiada pewne cechy charakterystyczne, wpływające z korzyścią lub niekorzyścią na akustykę. Na niektóre własności danego wnętrza nie mamy bezpośredniego wpływu (np. wymiar czy kształt), chyba że akurat projektujemy pomieszczenie odsłuchowe. Istnieją jednak pewne działania, które mogą pomóc w polepszeniu akustyki już istniejących pomieszczeń.

Nierównoległości czy załamania ścian i sufitu uniemożliwiają wytwarzanie fal stojących. Fale te kumulują się w narożnikach pokojów, gdzie najkorzystniej rozmieścić specjalne pułapki basowe. Niestety, jeżeli dostosowujemy istniejące pomieszczenie do słuchania muzyki, nie mamy zbyt dużego wpływu na położenie i kształt ścian. Jak zatem sobie poradzić? Możemy działać koncepcyjne, poprzez wprowadzenie zmian w umeblowaniu, prawidłowe rozstawienie głośników oraz przemyślane rozmieszczenie poszczególnych ustrojów akustycznych.

Ustawienie kolumn w małym pokoju – porady i sugestie


Poniżej przedstawiamy różne warianty ustawienia kolumn w małym pokoju.

  1. W długim pomieszczeniu, ustawienie kolumn i mebli jest determinowane przede wszystkim poprzez jego wymiary. Przy aranżacji takiego wnętrza, najczęściej da się zachować sporą odległość kolumn od ściany oraz sporą odległość do ścian za osobą słuchającą. Wprowadzając zmiany należy sprawdzić, czy ulubione płyty brzmią lepiej, gdy krótsze ściany są wytłumione na większej powierzchni, czy też jedynie w narożnikach. Wydając osąd nie powinniśmy kierować się wyłącznie pierwszym wrażeniem! Oceny akustyki warto dokonać na przestrzeni kilku dni, przesłuchując kilku różnych płyt. W takim układzie pomieszczenia, dłuższe ściany powinny zostać zabudowane na dużej powierzchni symetrycznie i możliwie starannie. Bardzo przydatne okażą się tutaj panele typu piramidki akustyczne, jak również funkcjonalne dyfuzory.

     

  2. W blokach mieszkalnych stykamy się zazwyczaj z typowymi pokojami o proporcjach 3x4 bądź też 4x5. Standardowe jest wówczas również ustawienie kolumn, fotela oraz zakupionych materiałów tłumiących. Takie usytuowanie poszczególnych elementów wnętrza stanowi dość dobry punkt wyjścia dla zmian wprowadzanych w pokoju. Niekiedy warto poeksperymentować z ustawieniami, dzięki czemu uzyskamy najbardziej satysfakcjonujące brzmienie w trakcie słuchania muzyki.


  1. Pokój w kształcie litery „L” stanowi bardzo specyficzny typ pomieszczenia. Trudno jednoznacznie ocenić, czy będzie miało ono dobry, czy też zły wpływ na akustykę. Wiele zależy od rozmiarów i proporcji wnęk, które w poszczególnych przypadkach mogą być bardzo różne. Najbezpieczniej usytuować fotel odsłuchowy tyłem do wnęki. Warto też zadbać o wytłumienie wnęki i zakrycie jej kotarą. W pokojach o tak nietypowych kształtach należy odważniej eksperymentować, ponieważ może się okazać, że pozytywne efekty przyniosą rozwiązania nie do końca zgodne z teorią.

Źródło: Aleksander Witort, Dźwięk i technika Hi-Fi, Wydawnictwo Sigma, 1988.




1. Czym jest dźwięk?

2. Wyciszenie ścian.

3. Charakterystyka produktów.



Top