Brak produktów
Podatek ceny są wliczone
Odpowiednia akustyka jako klucz dla dobrego odsłuchu
Planując wnętrza przykładamy wagę do ich wyglądu, komfortu oraz jakości zastosowanych materiałów. Bardzo często zapominamy jednak o akustyce. To dość spore niedopatrzenie. Dlaczego? Niewłaściwa akustyka wnętrza może zakłócić harmonię, ład i porządek. Dodatkowo, sprzęt audio nie będzie brzmiał tak dobrze, jak w sklepie czy profesjonalnym pokoju odsłuchowym. To problem z którym stykamy się codziennie. Wynika on przede wszystkim z nieodpowiednich proporcji pomieszczenia oraz złego układu mebli. Dla polepszenia akustyki, rekomenduje się użycie dopasowanych ustrojów akustycznych. Zastosowanie ustroju doprowadzi do znaczącej poprawy brzmienia, a co za tym idzie do poczucia, że w danym pomieszczeniu wszystko „gra” jak należy. Użycie pułapek basowych sprawi, że dokuczliwe basy, dudnienie w narożnikach ścian i sufitów czy fale stojące przestaną stanowić jakikolwiek kłopot.
Za użyciem paneli akustycznych przemawia wiedza o miejscach pierwszych odbić fali dźwiękowej. Dla ich określenia, najłatwiej posłużyć się zasadą „kąt padania równa się kątowi odbicia”. Ogromną rolę w tym przypadku odgrywają piramidki akustyczne, ale też dyfuzory rozpraszające dźwięk. Ich zastosowanie pozwoli na uzyskanie przestrzenności dźwięku. Podczas wyboru paneli należy rozeznać się we właściwościach danego panelu oraz chłonności akustycznej pomieszczenia. W wytłumionych wnętrzach nie warto stosować paneli o właściwościach chłonnych, gdyż może to jedynie pogorszyć atmosferę odsłuchową. Rekomendowane jest raczej użycie dyfuzorów z laminatem, które dzięki unikalnej budowie rozproszą pierwsze odbicia. Dla pomieszczeń, w których występuje efekt echo, czyli niedostatecznie wytłumionych, zaleca się sięgnąć po absorbery (czyli panele pochłaniająco-rozpraszające), pianki akustyczne i panele akustyczne (wygłuszające).
Dzięki ustrojom akustycznym dostępnym na rynku, możemy na rozmaite sposoby dostosować nasz pokój do słuchania ulubionej muzyki, do efektu jaki najbardziej nam odpowiada. Trzeba jednak pamiętać, aby kierować się zasadami dotyczącymi akustyki. Nieumiejętne dobranie ilości i rodzaju ustrojów akustycznych może wywołać efekt odwrotny, tzn. wpłynąć na pogorszenie warunków akustycznych pokoju, nienaturalne wygłuszenie bądź też zakłócenie czytelności sceny dźwiękowej.
Izolacja akustyczna w budownictwie
Aby zyskać dobre właściwości akustyczne pomieszczeń zamkniętych, nie można doprowadzić do przepuszczenia energii akustycznej z zewnątrz lub między pomieszczeniami. Dźwięki mogą się przemieszczać przez przegrody w postaci dźwięków powietrznych i materiałowych, przy pobudzeniu przegrody mechanicznie, np. wskutek uderzenia. Głównym problemem akustyki budowlanej jest uzyskanie dobrych własności izolacyjnych przy możliwie tanich konstrukcjach, co ma znaczenie zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. Zbytnia oszczędność prowadzi do złych warunków izolacyjności, co niestety spotykane jest w wielu budynkach. Uzyskanie dobrych własności izolacyjnych przegród dla dźwięków materiałowych jest na ogół trudniejsze niż dla dźwięków powietrznych.
W kwestii odpowiedniej izolacji akustycznej pomieszczeń, zachęcamy do zapoznania się z ofertą akustycznych płyt izolacyjnych oraz podkładów podłogowych (dźwięki uderzeniowe).
Akustyka niewielkich pomieszczeń
Większość osób nie ma świadomości, co do możliwości swojego zestawu audio. Właściwie przystosowany pokój odsłuchowy, przy odrobinie pomysłowości, może ukazać pełnię swojego potencjału i umożliwić wydobycie świetnego jakościowo dźwięku. Niestety, ludzie ciężko znoszą zmiany, a modyfikacje takie jak przestawienie szafy czy kanapy w przeciwległy kąt pokoju oraz zastosowanie kilku ustrojów akustycznych jest dla nich zadaniem dość trudnym w realizacji.
Najlepsze efekty akustyczne można osiągnąć, gdy we wnętrzu jest niewiele „nieprzesuwalnych” elementów. Twierdzenia typu „mój pokój nie nadaje się do przeróbek” bardzo często mają w sobie wiele z przesady i stanowią raczej symptom lenistwa, niż faktycznego braku możliwości. Nawet w stosunkowo niedużych mieszkaniach, o metrażu nieprzekraczającym 35 m2, da się uzyskać zadowalające brzmienie zestawu audio, bez utrudniania domownikom egzystencji.
W publikacjach dotyczących tematyki audio można dostrzec nieproporcjonalnie małą, w stosunku do wagi problemu, ilość informacji dotyczących akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Przeprowadzana na przestrzeni lat obserwacja zestawów głośnikowych, używanych we wnętrzach o rozmaitym kształcie i wielkości, potwierdza następujący wniosek – akustyczne dostrojenie pokoju jest bez wątpienia najbardziej znaczącym czynnikiem, wpływającym na brzmienie zestawu audio. Dopóki nie ustawimy właściwie kolumn, a także nie zapanujemy nad pierwszymi odbiciami fal dźwiękowych, inwestowanie w kable, elektronikę czy też inne akcesoria nie ma większego sensu.
1. Przesunięcie zestawów głośnikowych bliżej którejś ze ścian zwiększa poziom niskich częstotliwości, a jednocześnie pogarsza ich jakość. Umiejętne wykorzystanie tego zjawiska pozwala obyć się bez potencjometrów regulacji barwy, które nie pozostają bez wpływu na jakość dźwięku. Zapewnienie przestrzeni wokół kolumn pomaga w uzyskaniu lepszej głębi, stereofonii, trójwymiarowości i lekkości dźwięku. Warto wiedzieć, że najwięcej szczegółów w zakresie basu dostrzegamy, gdy jest go mniej, ponieważ cechuje go lepsza kontrola i czytelność, bywa krótszy i znacznie bardziej konturowy.Jak uzyskać zadowalający dźwięk w mieszkaniach i pokojach odsłuchowych?
Źródło: Aleksander Witort, Dźwięk i technika Hi-Fi, Wydawnictwo Sigma, 1988;
Waldemar Jóźwa, Miesięcznik Audio.
Jeszcze więcej informacji i ciekawostek dotyczących akustyki, znajdziesz w poniższych tekstach: