Bez względu na typ ustroje akustyczne nie są trudnym materiałem do samodzielnego montażu. Tym bardziej, że wiele dostępnych produktów posiada mechanicznie nałożoną, gotową warstwę kleju. Rozwiązuje to problem równego nałożenia preparatu na powierzchnię, co w montażu ustrojów jest najtrudniejszym zadaniem. Dlatego przy zakupie potrzebnego materiału należy poważnie zastanowić się nad wyborem paneli lub mat akustycznych samoprzylepnych.

 Zamocowanie wyciszającego pomieszczenie materiału na własny użytek wymaga jedynie trzymania się zasad określonych przez producentów. Postępowanie zgodnie z ich instrukcją gwarantuje trwały montaż materiałów. Natomiast chcemy udzielić Wam kilku ogólnych wskazówek, które odnoszą się do tego tematu.  

Warto wiedzieć, że ustroje akustyczne można montować na wielu rodzajach powierzchni. Mogą być mocowane do ścian betonowych i z płyty karton-gips, do drewna, a nawet szkła. Większość produktów wykazuje się dużą elastycznością. Należy zwrócić na tę cechę uwagę, jeżeli wybieramy m.in. maty akustyczne do wytłumienia karoserii i drzwi samochodów.

Elementy ustrojów akustycznych przyklejamy do wcześniej oczyszczonej i odtłuszczonej powierzchni, która bezwzględnie musi być sucha. Jeżeli używamy do montażu kleju, powinniśmy dodatkowo sprawdzić, czy powierzchnia nie wchłania preparatu. Jeżeli wykazuje dużą chłonność, koniecznie należy ją zagruntować. Przed montażem musimy zatroszczyć się o właściwe przechowywanie mocowanych elementów, które nie mogą być wychłodzone.

Przechodząc do samego procesu mocowania, kiedy mamy już przed sobą właściwie przygotowaną powierzchnię. Najważniejszą czynnością jest odpowiednie nałożenie kleju. Szczegóły, w jaki sposób go rozprowadzić na powierzchni, znajdują się w instruktarzu produktu. Ważne jednak, by rozsmarować klej na obu powierzchniach – mocowanej i tej, do której przytwierdzamy ustrój akustyczny. Tylko wówczas każdy rodzaj kleju montażowego odpowiednio i szybko się zespoli. W tym temacie jeszcze jedna nasza uwaga. Zanim rozprowadzimy klej na całej powierzchni panelu akustycznego, sprawdźmy czy posiadany preparat jest dla niej bezpieczny. I ostatnia nasza wskazówka. Jeżeli zaistnieje konieczność dopasowania elementów do wymiarów powierzchni, do ich przycięcia użyjmy ostrego nożyka do tapet.