Panele akustyczne znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa akustyka, takich jak m.in. studio nagraniowe czy sala kinowa. Są obecnie bardzo często wykorzystywane ze względu na swoją skuteczność oraz wiele różnych możliwości zastosowania. Nowoczesne panele akustyczne nie tylko zapewniają poprawę akustyki, ale również pozwalają na tworzenie ciekawych aranżacji we wnętrzach. Dzięki temu jest to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i estetyczne.
SPECYFIKA PANELI AKUSTYCZNYCH
Panele wykonane są z wysokiej klasy pianki akustycznej, które oprócz najważniejszych właściwości akustycznych są również trwałe i odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne. Stanowią więc doskonałą alternatywę dla gąbki akustycznej.
Panele akustyczne wykazują właściwości ognioodporne, a także nie wchłaniają cieczy, takich jak np. olej czy woda. To z kolei przekłada się na szeroki zakres zastosowania produktów tego rodzaju, które wykorzystywane są m.in. w halach produkcyjnych.
Panele akustyczne zapewniają bardzo łatwy montaż. Mogą być zastosowane zarówno na ścianach, sufitach, jak i podłogach. Do trwałego mocowania paneli do powierzchni stosuje się specjalistyczny klej montażowy. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych pianek samoprzylepnych, które zawierają gotową już warstwę kleju, co dodatkowo ułatwia i przyspiesza ich montaż.
RÓŻNE RODZAJE PANELI AKUSTYCZNYCH
Na rynku znajdziemy obecnie różne rodzaje paneli akustycznych. Na uwagę przesłuchują m.in. panele o charakterystycznej strukturze piramid i fal, dostępne w ofercie sklepu stacjonarnego i internetowego MCakustik. Produkty te dostępne są w różnych kolorach, chociaż największym zainteresowaniem cieszą się panele w kolorze grafitu. Można nimi obłożyć ściany nie tylko w celach akustycznych, ale i dekoracyjnych. Nie mniej jednak zapewniają bardzo dobre właściwości techniczne, ponieważ bardzo dobrze chłoną akustykę, szczególnie hałas o średniej i dużej częstotliwości, a także doskonale redukują odgłosy takie jak dudnienie czy echo. Świetnie nadają się do zastosowania w pomieszczeniach telewizyjnych i nagraniowych.
Podobne właściwości wykazują panele gładki. Te z kolei doskonale nadają się do tworzenia profesjonalnych i amatorskich pomieszczeń do organizacji koncertów, prób, nagrań itp. Dostępne są w różnych rozmiarach, grubościach i wersjach kolorystycznych.
Nieco innym produktem są panele flokowane, które przede wszystkim cechują się walorami dekoracyjnymi. Pozwalają na wprowadzenie do pomieszczenia efektu tzw. miękkich ścian. Z ich zastosowaniem można stworzyć pomieszczenie przytulne, a jednocześnie oryginalne wizualnie.