akustyka

Maty akustyczne nie są produktem nowym, jednak do tej pory wykorzystywano je wyłącznie do tworzenia podkładów pod wierzchnią warstwę podłóg oraz jako okładzinę ścienną. Obecnie coraz częściej znajdują zastosowanie również maty akustyczne na ściany, które mają na celu zarówno tłumienie dźwięków, jak i estetyczne wykończenie powierzchni ściennej.

NAJWAŻNIEJSZE WŁAŚCIWOŚCI MAT AKUSTYCZNYCH

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli mat akustycznych. Część z nich nadaje się do standardowe zastosowania w obiektach mieszkalnych, ale dostępne są również specjalistyczne produkty przeznaczone m.in. do wygłuszenia karoserii, drzwi i bagażników w samochodach czy też wyciszenia pracy maszyn i urządzeń. Wyposażone w powłokę samoprzylepną, zapewniają stosunkowo prosty montaż.

W przypadku domów i mieszkań najlepiej sprawdzają się wygłuszające maty bitumiczne i butylowe. Maty butylowe zapewniają odporność na różne warunki pogodowe, szybki montaż i doskonałe właściwości wygłuszające. Z kolei tańsze maty bitumiczne nieco gorzej tłumią dźwięki, ale również z powodzeniem wypełniają swoją rolę w przypadku większości standardowych zastosowań, szczególnie w domach.

Maty bitumiczne często łączone są z innymi materiałami, np. aluminium, które znajdują zastosowanie nawet w miejscach, w których panują wysokie temperatury. Maty z bitumu mogą być pokryte filcem, przez co wykazują jeszcze lepszą zdolność tłumienia hałasów. Oprócz tego maty bitumiczne mogą być pokryte również ozdobną włókniną i dostępne są w różnych rozmiarach, przez co nadają się do różnorakich zastosowań.

MATY AKUSTYCZNE NA ŚCIANĘ, SUFIT I PODŁOGĘ

Największym zainteresowaniem cieszą się maty akustyczne na ściany. Są to tzw. maty wyciszające, które montowane są pod panele. Mają one na celu ograniczanie hałasu powstającego pod wpływem stąpania po panelach. Bardzo dobre właściwości pod tym względem wykazują szczególnie maty z korka, pianki lub płyty poliuretanowej. Oczywiście liczy się również grubość maty – im grubsza, tym lepszą izolację zapewnia.

Warto zwrócić uwagę również na maty na ścianę, które pozwolą na skuteczne wygłuszenie ścian. Sprawdzają się idealnie w przypadku mieszkań zlokalizowanych w pobliżu hałaśliwych sąsiadów, ruchliwej ulicy, głośnego zakładu produkcyjnego itp. W tym przypadku również obowiązuje zasada, że im grubsza mata, tym lepsze zabezpieczenie przed hałasem.

Podobne wpisy