wyciszenie

W przypadku niektórych pojazdów kierowcy skarżą się na problematycznie wysoki poziom hałasu podczas jazdy. Przyczyną takiego stanu rzeczy są nie tylko dźwięki generowane przez samochód (np. pochodzące z komór silnika), ale również te pochodzące z otoczenia. 

Pochodzące z różnych źródeł dźwięki o rozmaitym natężeniu i specyfice mogą przyczyniać się do nieprzyjemnych doznań słuchowych, które nie tylko obniżają komfort jazdy, ale wręcz mogą być niekorzystne dla prawidłowego słuchu. Czy można zminimalizować poziom hałasu w samochodzie? Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań są maty wygłuszające, które pozwalają na stworzenie odpowiedniej izolacji akustycznej. W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej temu zagadnieniu.

RÓŻNE RODZAJE MAT WYGŁUSZAJĄCYCH DO ZASTOSOWANIA W SAMOCHODACH

Efekt izolacji akustycznej w pojeździe z zastosowaniem mat można osiągnąć na kilka sposobów. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów produktów, które różnią się przede wszystkim specyfiką surowców użytych do ich produkcji. Do najpopularniejszych typów należą przede wszystkim maty wygłuszające wykonane z wysokiej jakości bitumu. Ich zaletami są niski koszt oraz całkiem dobre właściwości izolacji akustycznej. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się maty bitumiczne z powierzchnią aluminiową, które są odporne na wysoką temperaturę i dzięki temu mogą być stosowane w komorach silników. Sam bitum to materiał sztywny, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego zapewniający niezawodną trwałość. W matach wygłuszających często łączony jest z innymi tworzywami, w tym przede wszystkim filcem. Filc w dużej mierze odpowiada przede wszystkim za niesamowitą wytrzymałość produktu oraz elastyczność. Dzięki temu są one bardzo łatwe w użyciu, a jednocześnie zapewniają solidną izolację. Są jednak mniej odporne na wilgoć, dlatego nie należy umieszczać ich w miejscach, gdzie mogą być na nią narażone.

Szczególną wygodą użycia cechują się maty wygłuszające samoprzylepne, które wykorzystywane są przez klientów nie tylko do wytłumiania samochodów, ale i obudów komputerów, sprzętu AGD czy wentylatorów.

Podobne wpisy