maty akustyczne

Często istnieje konieczność stosownego odizolowania wnętrz od dźwięków dochodzących z zewnątrz. Jest to niezbędne nie tylko w profesjonalnych pomieszczeniach służących do nagrań audio, ale również w przypadku niektórych domów potrzebujących odpowiedniego wyciszenia czy obiektów o specjalnym przeznaczeniu. Na rynku dostępne są różnorodne materiały zapewniające izolację akustyczną, jednak do najchętniej wybieranych (również do prywatnych zastosowań) zaliczamy przede wszystkim maty i panele akustyczne.

W tym artykule przyjrzymy się nieco bliżej obu tym produktom, krótko je charakteryzując i podając przykłady najczęstszego zastosowania.

WYGŁUSZENIE POMIESZCZEŃ Z ZASTOSOWANIEM PANELI AKUSTYCZNYCH

Panele akustyczne najczęściej stosowane są jako alternatywa dla innych znanych metod wygłuszania pomieszczeń. Najczęściej użytkownicy sięgają po nie, gdy zastosowanie innych rodzajów izolacji akustycznej jest trudne lub niemożliwe do wykonania. Możliwość ich łatwego zastosowania wynika z faktu, że panele można dość łatwo dociąć i dopasować do istniejącego już kształtu pomieszczenia. Z tego też powodu bardzo często wykorzystywane są jako materiał izolacyjny używany do stworzenia studia nagraniowego w pomieszczeniu, które pierwotnie nie było przystosowane do tego celu.

Panele akustyczne wyróżnia łatwość montażu. Można je przymocować bezpośrednio do ściany. Stanowią przy tym istotny element aranżacyjny w pomieszczeniu, dlatego dostępne są w różnych fakturach i kolorach. W asortymencie firmy MCakustik można znaleźć różne rodzaje paneli i dobrać adekwatnie do potrzeb oraz specyfiki urządzonego pomieszczenia – zarówno studia nagraniowego, jak i mieszkania czy obiektu biurowego.

KIEDY SPRAWDZĄ SIĘ MATY WYGŁUSZAJĄCE?

Maty również coraz częściej stosowane są do wygłuszania pomieszczeń. Sprawdzają się głównie jako elementy izolacyjne podłóg i drzwi wejściowych. Maty dźwiękochłonne mogą być użyte do izolacji ogrzewanych podłóg, jednak wówczas trzeba pamiętać, że wybrana mata, oprócz ograniczania dźwięków, powinna również zapewniać dobrą przepuszczalność termiczną.

Niekiedy maty montowane są również wewnątrz pojazdów czy kolumn głośnikowych. W przypadku samochodów maty wygłuszające mają na celu wyciszenie wnętrza kabiny, silnika, a także bagażnika. Dzięki temu można zapewnić kierowcy i pasażerom odpowiedni komfort akustyczny podczas jazdy.

Podobne wpisy